Dana Tůmová Vitásková / SALINY

 SALINY
Terre de sel / země soli
 
Emilie Desmars Paludière à Guerande, křehká mladá žena s jiskrnýma očima, přitáhla mou pozornost na trhu v jednom malém bretonském městečku.
Přes jazykovou bariéru se mi snažila vysvětlit půvabné logo ke své profesi solařky. Černá silueta štíhlé ženy nesoucí na hlavě velkou ošatku naplněnou solí, kráčí jako by tančila …
Koupili jsme si sůl a naložené řasy z její produkce. Stále usměvavá žena přidala i svou vizitku a výklad v kolik hodin a kde najdeme její oillet – nádrže, kde ona sama těží sůl.
Brzy po setkání jsme přijeli do zvláštní rovinaté krajiny, graficky dělené. Ta krajina mne fascinovala svou neobvyklou barevností a mozaikou „zrcadel“, ve kterých se zhlíželo samo nebe nad námi.
Bažinatá krajina dělená úzkými hrázemi, po kterých se tu a tam pohybovali lidé s dlouhými hrably, aby z velmi slané vodní hladiny stáhli to nejcennější, fleur de sel, květ soli. Krajina nazvaná Terre de sel, země soli. Vévodí jí starobylé město Guérande , bretonsky Gwenrann, Bílá země.
Nevysoké bílé pyramidy soli, zdobí tuto křehkou krajinu v těsné blízkosti Atlantického oceánu. S tisíciletou tradicí po generacích předávaného řemesla paludièr – solař.
Sůl, ten nanicovatý nerost, zvolal pan král Werich v pohádce Sůl nad zlato. Avšak komu z nás, žijících ve vnitrozemí, přijde na mysl její původ, krajina, lidský um, když saháme po slánce s tolik potřebným nerostem?
 


Dana Tůmová Vitásková / SALINY obrázek 1
Výstavy

Dana Kyndrová PARIS des émotions
Café Au Chat Noir, České Budějovice, Nám. Přemysla Otakara II. č. 21
01.03.2024 - 31.05.2024

 

Dana Kyndrová PARIS des émotions
JAN POHRIBNÝ / MAGICKÉ KAMENY
Café Au Chat Noir, České Budějovice, Nám. Přemysla Otakara II. č. 21
01.12.2023 - 28.02.2024

JAN POHRIBNÝ / MAGICKÉ KAMENY   Fotograf Jan Pohribný svými fotografiemi megalitických kamenů vtahuje diváka do dávných věků civilizace, která zde zanechala fascinující zprávu.   Nabízí se také otázka, zda on sám není jejím vyslancem.   Magické kameny je 55. výstava na frankofon...více

JAN POHRIBNÝ  /  MAGICKÉ KAMENY
LIBUŠE KYNDROVÁ / ALGÉRIE 1964-1966
Café Au Chat Noir, České Budějovice, Nám. Přemysla Otakara II. č. 21
24.08.2023 - 30.11.2023

LIBUŠE KYNDROVÁ / ALGÉRIE 1964-1966 Výstava černobílých fotografií zachycuje dokumentárním pohledem tváře lidí Alžírska v době, kdy uplynuly dva roky od zrušení koloniálního statutu, vyhlášení samostatnosti a odchodu francouzských vojáků.  

LIBUŠE KYNDROVÁ / ALGÉRIE 1964-1966