Dana Tůmová Vitásková / SALINY

 SALINY
Terre de sel / země soli
 
Emilie Desmars Paludière à Guerande, křehká mladá žena s jiskrnýma očima, přitáhla mou pozornost na trhu v jednom malém bretonském městečku.
Přes jazykovou bariéru se mi snažila vysvětlit půvabné logo ke své profesi solařky. Černá silueta štíhlé ženy nesoucí na hlavě velkou ošatku naplněnou solí, kráčí jako by tančila …
Koupili jsme si sůl a naložené řasy z její produkce. Stále usměvavá žena přidala i svou vizitku a výklad v kolik hodin a kde najdeme její oillet – nádrže, kde ona sama těží sůl.
Brzy po setkání jsme přijeli do zvláštní rovinaté krajiny, graficky dělené. Ta krajina mne fascinovala svou neobvyklou barevností a mozaikou „zrcadel“, ve kterých se zhlíželo samo nebe nad námi.
Bažinatá krajina dělená úzkými hrázemi, po kterých se tu a tam pohybovali lidé s dlouhými hrably, aby z velmi slané vodní hladiny stáhli to nejcennější, fleur de sel, květ soli. Krajina nazvaná Terre de sel, země soli. Vévodí jí starobylé město Guérande , bretonsky Gwenrann, Bílá země.
Nevysoké bílé pyramidy soli, zdobí tuto křehkou krajinu v těsné blízkosti Atlantického oceánu. S tisíciletou tradicí po generacích předávaného řemesla paludièr – solař.
Sůl, ten nanicovatý nerost, zvolal pan král Werich v pohádce Sůl nad zlato. Avšak komu z nás, žijících ve vnitrozemí, přijde na mysl její původ, krajina, lidský um, když saháme po slánce s tolik potřebným nerostem?
 


Dana Tůmová Vitásková / SALINY obrázek 1
Výstavy

ALENA VYKULILOVÁ / Z PRAHY DO PAŘÍŽE A ZPĚT
Café Au Chat Noir, České Budějovice, Nám. Přemysla Otakara II. č. 21
14.07.2021 - 30.09.2021

 ALENA VYKULILOVÁ  / Z PRAHY DO PAŘÍŽE A ZPĚT   Výstava černobílých fotografií, zachycující zajímavé a mnohdy vtipné momenty z Paříže, města nad Sienou.

ALENA  VYKULILOVÁ  /  Z PRAHY DO PAŘÍŽE A ZPĚT
Marie Šrámová / BRETAGNE
Café Au Chat Noir, České Budějovice, Nám. Přemysla Otakara II. č. 21
14.09.2020 - 31.12.2020

 Marie Šrámková / BRETAGNE   Narodila jsem se před padesáti lety v Českých Budějovicích. V letech mého mládí jsme s rodiči odešli do Francie. Čas běžel a dnes žiji s manželem a dcerami v okolí Nantes, historického hlavního města Bretaně.   Od dětství mne otec vedl k fotografování ...více

Marie Šrámová / BRETAGNE
Dana Tůmová Vitásková / SALINY
Café Au Chat Noir, České Budějovice, Nám. Přemysla Otakara II. č. 21
17.12.2019 - 31.03.2020

 SALINY Terre de sel / země soli   Emilie Desmars Paludière à Guerande, křehká mladá žena s jiskrnýma očima, přitáhla mou pozornost na trhu v jednom malém bretonském městečku. Přes jazykovou bariéru se mi snažila vysvětlit půvabné logo ke své profesi solařky. Černá silueta štíhlé ženy ...více

Dana Tůmová Vitásková / SALINY